Nagyon sok kertbarátnál termőre fordultak a datolyaszilvafák.Eleinte a kevés termés termés nem okozott gondot de a későbbiekben már a sok gyümölcs felhasználása problémát jelenthet.Természetesen kétfelé kell választani a keményen édes és a fanyar csersavas gyümölcsök felhasználását.Az előbbiről már írtam itt a blogon .Ezzel nincs gond sokrétűen fel lehet használni.A csersavasnál a feldolgozás már korlátozottabb. Friss fogyasztásra, aszalni és pálinka készítésre alkalmas.
Cefre készítéshez és a pálinka főzéséhez szeretnék ötletet adni.Nálam a Costatából van a legtöbb így értelem szerűen a cefre is ebből készül.
Az ősszel leszedett és teljesen sárga gyümölcsöket beérlelem.Az érlelés addig tart míg a gyümölcsök opálosak de nem folyósak.Akkor állok neki mikor kellő mennyiségű gyümölcs összejött.A tisztára mosott elkészített edények 25 l-ek.Az alaposan megmosott gyümölcsöket sziromlevél nélkül /amit könnyedén ki lehet húzni a gyümölcsből/ kézzel összenyomkodom.A biztonságos erjedés miatt én 20 l-hez 1,5 kg cukrot adagolok, amiből szirupot készítek.Lehet, hogy most sokan felhúzzák a szemöldöküket a cukor miatt de én így készítem el.Mivel késő őszi hidegtűrő gyümölcsökről van szó ezért mindenképpen hidegtűrő fajélesztőt adok hozzá előírás szerint,továbbá pektin oldót.10-15 fok körül tartom.Az így nyert massza krémszerűen sűrű emiatt adok hozzá 2l vizet. Érdekes módon a gyümölcs massza forrás közben és után hajlamos az összetömörödésre. Szinte egyben összeáll ezért 3 naponta vagy hetente 1x meg kell keverni.Én a forrás ellenőrzésére kotyogót használok.A kiforrási időt sok tényező befolyásolja ezért nem is lehet pontosan meghatározni. A kotyogó a forrást és a leállást úgy is jelzi. Mikor a bunda megfordul kész a cefrénk.Ettől számítva 2 hétig még pihentetem és utána főzőm ki.