Több mint 20 éve foglalkozom indián banán termesztéssel. Ez elég tapasztalat ahhoz,hogy itt leírjam az indián banán beporzásával kapcsolatos észrevételeimet.Természetesen nem az interneten talált leírásokból amelyek sok esetben megbízhatatlanok és tévesek.Nálunk Magyarországon sok vita van ,hogy e növény önporzós vagy idegen beporzású-e?A szakirodalom szerint önporzós és külső beporzást igénylő fajták is léteznek.Mivel az utóbbiról nincs tudomásom illetve senki még nem tudott felmutatni olyan példányokat amelyek külső beporzást igényelnének ezért evvel a csoporttal nem is foglalkozom.Persze ettől függetlenül létezhetnek ilyen fajták de ezek számomra ismeretlenek.A kertemben lévő magról kelt Asiminák önporzósak, külső beporzást nem igényelnek.Számomra téves az a gondolkodás mód, hogy ecsettel kézi beporzást lehet alkalmazni. teljesen értelmetlen és felesleges.
Az Asimina trilobák április -májusban virágoznak.A virágzás elhúzódik, tehát nem egyszerre nyílnak.Az időjárás ilyenkor általában eléggé hűvös szokott lenni.Ettől függetlenül a bogarak látogatják. A virágok kellemetlen szaga miatt a méheknek nem vonzó.Az ágakon több estenként két méretű virág található. Nagyobb virágokban több petefészek van ezért fordul elő ,hogy ezekből több gyümölcs fejlődik.A kisebb virágokból egy vagy két gyümölcs fejlődik.Előfordulhat, hogy a kisebb virágokat porzós virágoknak gondolják de ez nem így van.A beporzás csak akkor jön létre mikor a portokok és a petefészek érési ideje megegyezik. Amikor ez nem egyszerre történik akkor fordul elő, hogy a pollen nem kompatibilis .Ilyen esetben kell a külső beporzás. Az önporzós növények esetében ez a probléma nem áll fenn.Az utóbbit igazolja, hogy a virágok bókolóak, lefelé csüngnek tehát a keresztbe porzás így lehetetlen.Könnyen ellenőrizhető mert a virágszirmok lehullása után láthatóvá válnak a megkötött kis gyümölcsök.
Amennyiben nem kötött meg az elnyílott virág szárral együtt lepotyog.Mivel említettem, hogy egy virágban több petefészek van ezért a kötődés után 4-5 nap múlva megjelennek a kis gyümölcskezdemények melyek mint a mancsok szétnyílnak. Egyedül álló fák esetében határozottan kijelenthető, hogy önporzás történt .1-2 cm-re növő kis gyümölcsök nagyon sérülékenyek.Ilyenkor fordul elő, hogy szél vagy nagyobb vihar esetén szinte az egész évi termés lepotyog.A másik probléma általában ,hogy az ágvégeken fejlődnek a gyümölcsök és nem minden esetben neveli ki a 20-30 dkg-s gyümölcsöket.Ahhoz, hogy bő termésünk legyen nem tudunk semmit tenni se keresztbe porzással se ecseteléssel.Ahogy nő a fa egyre többet terem.Egy fa bőven elég egy családnak, főleg ha 6-7 m-re megnő.